Chińskie mrówki trafiły na kwarantannę

Chińskie mrówki trafiły na kwarantannę

Chińskie mrówki trafiły na kwarantannę

Zbliżenie mrówki poddanej kwarantannie
Probówki z mrówkami ujawnionymi w przesyłce z Chin
Probówki z mrówkami przekazane Uniwersytetu Śląskiego
  • Funkcjonariusze śląskiej KAS podczas kontroli celno-skarbowej zagranicznych przesyłek ujawnili żywe mrówki.
  • Owady były ukryte w plastikowej dziecięcej zabawce.
  • Blisko 120 żywych mrówek trafiło na kwarantannę.

Przesyłka została nadana w Chinach i miała trafić do odbiorcy na południu Polski. Z deklaracji celnej wynikało, że w środku znajduje się dziecięca zabawka o wartości kilku dolarów USD. Funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili dokładnie sprawdzić przesyłkę.

Podczas rewizji celnej towaru ujawnili, że w środku plastikowego bębenka ukryte zostały fiolki z żywymi mrówkami. Mundurowi doliczyli się 77 fiolek, które zawierały blisko 120 żywych mrówek. Nietypowa przesyłka została zatrzymana. 

Funkcjonariusze KAS powiadomili o przesyłce z żywymi mrówkami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowskich Górach.

Zgodnie z decyzją lekarza mrówki trafiły na kwarantannę i oznaczenie gatunków do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sprawą przemytu mrówek zajmą się funkcjonariusze śląskiej KAS. Warto wiedzieć, że przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt  oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo za oszustwo celne grozi wysoka grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie.

Mrówki w przesyłkach były już wcześniej 

Podczas kontroli przesyłek w Oddziale Celnym Towarowym na katowickim lotnisku funkcjonariusze KAS ujawnili nietypową zawartość. Paczka zawierała tysiące mrówek robotnic oraz mrówki-królowe. Przesyłkę nadano w Wielkiej Brytanii. Okazy zostały sklasyfikowane przez specjalistę entomologa z Uniwersytetu Śląskiego, który wskazał gatunki pochodzące ze wszystkich kontynentów. O ujawnieniu funkcjonariusze śląskiej KAS zgodnie z procedurami  poinformowali Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tarnowskich Górach. Przesyłka po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy z Małopolski.

W 2018 roku funkcjonariusze KAS w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu ujawnili 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej z nich znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Paczka została nadana na Ukrainie i miała trafić do mieszkańca Wrocławia. Przesyłka z mrówkami nie miała pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy. Polski powiatowy lekarz weterynarii nakazał natychmiastowe odesłanie paczki do nadawcy. Przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt  oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku.

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 17.06.2020 Data publikacji: 17.06.2020 07:32 Data ostatniej modyfikacji: 17.06.2020 07:32
Autor: Grażyna Kmiecik Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka
Rejestr zmian