Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Funkcjonariusz obserwuje na ekranie monitora zawartość bagaży turystycznych.
Funkcjonariusz obserwuje na ekranie monitora zawartość bagaży turystycznych.
Papierosy ujawnione w bagażu turysty powracającego z Dubaju

Zakazane koralowce z Egiptu, gruzińskie sery, egzotyczne marki papierosów - niebawem zaczną się wakacje, urlopy i wyjazdy w różne strony świata. Planując zakup wakacyjnych pamiątek - warto zapoznać się przepisami.

Zanim udamy się w podróż za granicę, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się, jakie przepisy celne i dewizowe obowiązują w Unii Europejskiej oraz w kraju docelowym. Wracając do Polski należy również pamiętać o przepisach celnych, które obowiązują turystów. Tu warto zwrócić uwagę na limity wartościowe pamiątek, które ze sobą przywozimy. Wartość pamiątek i towarów, które można przywieźć bez cła zależy od rodzaju transportu, którym podróżujemy i wynosi odpowiednio:
• 430 Euro - dla podróżnych, w transporcie lotniczym i morskim
• 300 Euro - dla pozostałych podróżnych.

Również limity ilościowe wyrobów akcyzowych (alkoholu, wyrobów tytoniowych), które można przywieźć do kraju w ramach zwolnienia od należności celnych i podatkowych zależą od rodzaju transportu, którym podróżujemy. Z wakacyjnych wojaży po Egipcie i Tunezji polscy turyści nagminnie przywożą papierosy i alkohol w ilości ponad dozwolony limit. I tu zaczynają się kłopoty, bo przepisy dopuszczają przywóz tylko 200 sztuk papierosów lub 250 gram tytoniu, litr alkoholu o mocy pow. 22%, 4 litry wina oraz 16 litrów piwa. Prześwietlając bagaże funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej sprawnie typują walizki, w których mogą znajdować się wyroby akcyzowe w ilości ponad dozwolony limit. Niezgłoszenie nadwyżki funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej traktowane jest jako przemyt. 

Na ekranach monitorów mundurowi bez problemu znajdą zakazane fragmenty koralowców lub muszli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przywożenie okazów chronionych gatunków, w tym również ich części oraz przedmiotów z nich wykonanych, bez odpowiednich zezwoleń, jest przestępstwem, za kute grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Każdego dnia Służba Celno-Skarbowa na przejściach granicznych w całym kraju znajduje w bagażach podręcznych żywność, której przewożenie przez granicę jest zabronione. Od 2009 roku obowiązuje zakaz przywozu na terytorium Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. Obostrzenia wprowadzono w związku z koniecznością ochrony europejskiego rynku przed chorobami dziesiątkującymi stada zwierząt hodowlanych m.in. chorobę Creuzfeldta-Jacoba, pryszczycę, ptasią grypę. Przywóz nawet niewielkiej ilości żywności pochodzenia zwierzęcego (mięsa, wędlin, nabiału) jest całkowicie zabroniony. Takie produkty należy oddać na granicy (tzn. wyrzucić do specjalnego pojemnika). Najwięcej żywności Służba Celno-Skarbowa zatrzymuje na przejściach granicznych z Ukrainą.

Wszelkie niezbędne informacje na ten temat można uzyskać kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową, tel. 801 055 055 lub +48 22 330 0330 (tel. komórkowe, zagranica).

Pliki do pobrania