Gazeta Prawna opublikowała XVI Ranking Urzędów Skarbowych w Polsce. Wśród najlepszych znalazły się urzędy skarbowe śląskiej KAS: z Piekar Ślaskich, Jastrzębia Zdroju, Kłobucka, Bielska-Białej i Sosnowca.
Wśród najbardziej skutecznych urzędów skarbowych w woj. śląskim najlepsze wyniki osiągnęły następujące jednostki:
- Urząd Skarbowy w Piekarach Ślaskich w kategorii małych urzędów,
- II Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w kategorii dużych urzędów oraz
- I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu i II Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w kategorii urzędów wyspecjalizowanych.
W rankingu najbardziej efektywnych urzędów skarbowych najlepsze wyniki odnotowały urzędy skarbowe: w Jastrzębiu-Zdroju, I Urzędzie Skarbowym w Bielsku-Białej oraz w Kłobucku. W pierwszej dziesiątce znalazły się również obydwa wyspecjalizowane Śląskie Urzędy Skarbowe w Sosnowcu i Bielsku-Białej.
W klasyfikacji generalnej w czołówce najlepszych urzędów skarbowych XVI Rankingu Urzędów Skarbowych w Polsce wysokie pozycje odnotowały:
- Urząd Skarbowy w Piekarach Ślaskich w kategorii małych urzędów (214 pkt),
- Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju w kategorii średnich urzędów (215 pkt)
- I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu (187 pkt) i II Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej (181 pkt) w kategorii urzędów wyspecjalizowanych.
Każdy z 400 urzędów skarbowych był oceniany pod względem skuteczności oraz efektywności działań, co przekładało się na wynik w klasyfikacji generalnej. Zestawienie zostało sporządzone na podstawie danych za rok 2019.
Urzędy klasyfikowano w następujących grupach:
- małe urzędy, czyli te, które zatrudniają nie więcej niż 60 pracowników,
- średnie urzędy, czyli te, które mają maksymalnie 130 pracowników,
- duże urzędy, czyli zatrudniające powyżej 130 pracowników,
- urzędy wyspecjalizowane obsługujące tylko dużych podatników.
Urzędy mogły w obu ocenianych kategoriach uzyskać maksymalnie 140 punktów, suma punktów decydowała o miejscu w klasyfikacji generalnej.
Wysokie notowania urzędów śląskich to wytężona praca urzędników, to budowanie przyjaznej administracji i wsparcie dla uczciwie płacących podatki. To również skuteczne eliminowanie przestępczości podatkowej.
Podatki towarzyszą ludziom od zarania dziejów – już od chwili, gdy po raz pierwszy zaczęli się organizować w większe grupy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom wchodzącym w ich skład. I choć od powstania podatków minęły tysiące lat, to te podstawowe cele do dziś nie uległy zmianie. Ludzie, społeczeństwa, kraje bez zapewnionego elementarnego poczucia bezpieczeństwa, pozostający w stanie stałego fizycznego zagrożenia (społecznego, militarnego itp.) nie byliby w stanie egzystować: uczyć się, pracować, cieszyć się zgromadzonymi dobrami, zakładać firmy, prowadzić badania naukowe.
Podatki służą nam wszystkim.