PIT-WZ wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy mogą złożyć podatnicy, którzy uzyskali dochody wyłącznie od płatników i organów rentowych (informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A), rozliczający się na formularzu PIT-37 indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
PIT-OP oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego – mogą złożyć emeryci i renciści, którzy nie mają obowiązku składnia zeznania podatkowego, gdyż rozliczeni zostali przez organ rentowy na formularzu PIT-40A i jednocześnie chcą przekazać 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to uczynić bez składania zeznania, poprzez złożenie oświadczenia na formularzu PIT-OP.
Na podstawie złożonego przez podatnika oświadczenia PIT-OP, urząd skarbowy samodzielnie wyliczy kwotę 1 procenta podatku i przekaże ją na wskazaną w oświadczeniu organizację pożytku publicznego.
Oświadczenie PIT-OP można złożyć elektronicznie lub papierowo.
Wniosek PIT-WZ można złożyć wyłącznie elektronicznie.
By złożyć online PIT-WZ i PIT-OP można skorzystać z :
- formularza online dostępnego na Portalu Podatkowym(likn otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) w części ogólnodostępnej po wybraniu zakładki Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ) lub po wybraniu zakładki 1 procent podatku dla OPP (PIT-OP) lub
- Systemu e-Deklaracje korzystając z aplikacji desktop, formularza interaktywnego, systemów zewnętrznych (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl zakładka e-Deklaracje, Formularze, PIT) lub
- formularzy udostępnionych w bankowości elektronicznej (wybranego banku krajowego lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).
W przypadku dochodów uzyskanych w 2017 r., podatnik może złożyć wniosek PIT-WZ w terminie od 1.01.2018 do 16.04.2018r., przy czym pierwsze zeznanie podatkowe PIT-37 na podstawie wniosków PIT-WZ za 2017 rok, złożonych od 1.01.2018 r. zostaną udostępnione nie wcześniej niż 15.03.2018 r.
Wniosek PIT-WZ może złożyć wyłącznie podatnik, nie może być złożony przez pełnomocnika.
We wniosku PIT-WZ podatnik może wnioskować o uwzględnienie w udostępnionym zeznaniu podatkowym PIT-37:
- sposobu rozliczenia: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci,
- kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazując jednocześnie ilość miesięcy za które przysługują te koszty albo koszty o których mowa w art. 22 ust. 11 ww. ustawy, wskazując kwotę wydatków.
- ulgi rehabilitacyjnej, wskazując kwotę przysługującej ulgi;
- odliczenia z tytułu ulgi na dzieci, poprzez wskazanie: ilości dzieci na które podatnik/małżonek korzysta z odliczenia, danych dziecka, okresu za jaki przysługuje odliczenie i kwoty odliczenia.
- przekazanie 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), poprzez wpisanie numeru KRS i opcjonalnie celu szczególnego.
Wypełniając formularz PIT-WZ podatnik musi obowiązkowo wskazać adres poczty
elektronicznej, na który administracja skarbowa w terminie do 5 dni roboczych, przekaże e-mail z linkiem do udostępnionego na Portalu Podatkowym zeznania podatkowego PIT-37. Po kliknięciu w link oraz wprowadzeniu kodu otrzymanego wraz z linkiem, podatnik otrzyma dostęp do swojego zeznania podatkowego PIT-37, celem jego akceptacji albo odrzucenia.
W przypadku braku decyzji podatnika o akceptacji lub odrzuceniu zeznania, z upływem terminu do złożenia zeznania, o którym to mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do dnia 30 kwietnia 2018 r., następuje jego automatyczna akceptacja, co oznacza złożenie zeznania przez podatnika.